Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wiedza o Nożach

Konserwacja noży

Ochrona
Po użyciu zawsze oczyść nóż, w szczególności ostrze. Użyj do tego najlepiej suchego, kawałka bawełny. Jeżeli zabrudzenia będą uciążliwe użyj oliwki do konserwacji broni, która dodatkowo zabezpieczy stal przed korozją. Jeżeli nóż narażony był na kontakt ze słoną wodą, koniecznie oczyść go zanurzając w wodzie z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń. Następnie dokładnie opłucz go pod bieżącą wodą, przetrzyj suchą szmatką a dla dodatkowego zabezpieczenia przesmaruj oliwką do konserwacji broni, która ochroni stal przed korozją.
Przechowywanie
Przechowuj nóż w suchym miejscu. Wilgoć może doprowadzić do korozji stali, deformacji skórzanych rękojeści, pochewek. Jeżeli zauważysz rdzawy nalot na ostrzu użyj do jego usunięcia oliwki do konserwacji broni lub delikatnej pasty polerskiej.
Ostrzenie
Używaj do ostrzenia dobrej jakości osełek. Aby uzyskać dobrze wyprowadzoną krawędź tnącą zastosuj różne ziarnistości kamieni ostrzących. (Coarse, Fine). Do ostrzenia twardej stali D2 używaj osełek diamentowych lub ceramicznych. Producent nie zaleca ostrzenia z użyciem maszyn ostrzących, szlifierek itp. Może to doprowadzić do zniszczenia szlifu noża.

Testowanie produktów KA-BAR

Próby C.A.T.R.A
Cutlery and Allied Trades Research Association to niezależny instytut zajmujący się testowaniem stali i noży. Poddane testom produkty przechodzą próby cięcia, trzymania ostrości, wytrzymałości stali na odkształcenia, wykruszenia, złamania. Wyniki testów są wnikliwie analizowane a wyciągnięte wnioski natychmiast wpływają na zmiany produkcyjne.
Test Rockwell´a
Test Rocwell´a pozwala na sprawdzenie twardości stali a tym samym utrzymywanie stałej jakości produktów. Specjalna prasa z diamentowym ostrzem określa twardość stali w stopniach HRC lub RC.
Goniometr
Test Goniometrem polega na mierzeniu kąta ostrza przy użyciu lasera. Wiązka lasera odbita od krawędzi tnącej pada na specjalną podziałkę, która pokazuje uzyskany kąt. Dzięki zastosowaniu tak precyzyjnego przyrządu uzyskuje się wprost doskonałą jakość produktów.
Testy w terenie
Każdy nowy produkt firmy KA-BAR przed wprowadzeniem do produkcji przechodzi szereg testów użytkowych. Sprawdzana jest ergonomia, rzeczywista użyteczność zastosowanych rozwiązań, wytrzymałość rękojeści, pochewek oraz ostrzy.

Słownik pojęć

Alumit
Twarda powłoka używana do zabezpieczanie aluminiowych rękojeści prze korozja i zadrapaniami.
Anodowanie
Zwiększenie odporności metali (najczęściej aluminium lub jego stopów) na korozje przez wytworzenie na powierzchni ochronnej warstwy tlenku glinu. Metalowy przedmiot w kąpieli elektrolitycznej spełnia funkcje anody (stad nazwa procesu), elektrolitem najczęściej jest kwas siarkowy. Podczas elektrolizy, po przyłożeniu do elektrod napięcia stałego 1220 V wydziela sie tlen, który reagując z metalem, tworzy przezroczysta powłokę, dająca się również barwić (np. na czarno), co wykorzystuje sie m.in. do celów wizualnych.
Full Length Tang
Konstrukcja noża oparta na zasadzie, iz wykonane z jednego kawałka stali ostrze wyprowadzone jest aż do końca rękojeści.
Full Tang
Konstrukcja noża oparta na zasadzie, ze nóż wykonany jest z jednego kawałka stali, a rękojeść stanowią dwie okładziny umieszczone po obu jego stronach.
Hak Tnacy
Rewelacyjne rozwiązanie dla myśliwych i ratowników, bezpieczny kształt ostrza ułatwia ciecie skór i pasów.
Hartowanie Niskotemperaturowe
Proces zamrażania stali do -84oC w celu podniesienia jej wytrzymałości.
HRC
Twardość Rockwell´a - Przemysłowa skala mierzenia twardości stali.
Jelec
Kawalek metalu zabezpieczający przed zsunięciem się dłoni na ostrze.
Kraton G
Termoplastyczny Elastomer - Specjalny termoplastyczny materiał używany do produkcji rękojeści. Zapewnia doskonały chwyt bez znaczenia na temperature, wilgotnosc, itp.
KYDEX
Bardzo twardy polimer używany do produkcji pochew do nożny. Odporny na korozje i uszkodzenia mechaniczne.
Liner Lock
Blokada ostrza noży składanych umieszczona z boku rękojeści.
Lockback
Blokada ostrza noży składanych umieszczona w tylnej części rękojeści.
Micarta
Ręcznie wykonywany materiał do produkcji rękojeści. Tworzą go spojone żywica warstwy włókien nylonowych.
Pakkawood
Twarde odporne na zniekształcenia drewno używane do produkcji rękojeści.
Powloka Epoxydowa
Specjalna powloką chroniąca ostrza przed korozja jednocześnie niweluje odblaski.
Sandvik 12C27
Wysokiej jakości stal wytwarzana w Szwecji.
Stal 1095
Łatwa do ostrzenia, popularna stal węglowa używana do produkcji noży.
Stal 440A
Stal wysokowęglowa używana do produkcji świetnej jakości ostrzy.
Stal D2
Stal wysokowęglowo-chromowa. Stal ta doskonale trzyma ostrość, przy czym, jej obróbce/ostrzeniu należy poświecić dużo uwagi.
Szlif Plaski
Szlif ostrza zwężający się od góry ostrza do krawędzi tnącej.
Taśmy Balistyczne
Bardzo wytrzymałe taśmy nylonowe używane przy produkcji pochewek do noży.
Zbrocze
Odpowiada za zwiększenie sztywności głowni oraz zmniejszenie jej ciężaru.
ZYTEL
Opatentowana formuła włókna szklanego i nylonu używana do produkcji rękojeści
pixel