Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

O Ka-Bar

KA-BAR, Legenda

9 grudnia 1942, po rozpoczęciu II Wojny Światowej KA-BAR złożył ofertę na nóż do walki United States Marine Corps (Jednostce Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych) z nadzieją, że zostanie wprowadzony do powszechnego użytku w tym oddziale wojska. We współpracy z Marine Quartermaster Departament (Jednostka Kwatermistrzowska Piechoty Morskiej) obmyślany został projekt i wkrótce ruszyła produkcja nowego, ulepszonego noża dla Marines. Nóż KA-BAR Knife, Fighting Utility zyskał taką sławę że, w 1952 r. producent podjął decyzję o przejęciu nazwy KA-BAR Knives., Inc. jako nazwy dla całej firmy. Polegano na tych nożach przy wykonywaniu codziennych zadań takich jak wbijanie pali namiotów, wbijanie gwoździ, otwieranie puszek, kopanie dołów, nie wspominając o obronie życia. Z rosnącą popularnością oraz zdobywając najwyższy szacunek, KA-BAR został zaadoptowany nie tylko przez Marines, lecz również przez Armię, Marynarkę Wojenną, Straż Graniczną oraz Jednostki Podwodne.

Wiele lat po Drugiej Wojnie Światowej KA-BARy zostały nieoficjalnie reaktywowane podczas konfliktów w Korei, Wietnamie, Iraku oraz Pustynnej Burzy. Niezawodność oraz wysoka jakość w okresie wojny były rezultatem ciągłych procedur kontroli jakości przestrzeganych przez pracowników KA-BAR oraz nadzorców, pochodzących również z Piechoty Morskiej oraz Marynarki Wojennej, którzy zostali przypisani do fabryki KA-BAR, aby pracować z personelem firmy i pomóc w osiągnięciu celu. Te standardy wysokiej jakości zostały utrzymane w 1976 roku, gdy wznowiono produkcję, aby upamiętnić dwusetną rocznicę służby Piechoty Morskiej dla Stanów Zjednoczonych. To właśnie wtedy oryginalna fabryka w Olean, stan Nowy Jork, wraz z tymi samymi rzemieślnikami podjęła zadanie stworzenia w pełni wyposażonego oryginalnego modelu - Limited Edition Commemorative, co świadczyło, że ma największe znaczenie dla Piechoty Morskiej. Używając oryginalnych projektów, które przechowywane były w archiwach firmy, odtworzony nóż był prawdziwym dziełem sztuki, który zachował wygląd, czucie oraz osiągi oryginalnego noża.

Pierwsza wyprodukowana sztuka, opublikowana z numerem "1", podarowana została Komendantowi Jednostek oraz później wystawiona w muzeum USMC w Quantico.

Nóż USMC Commemorative był tak entuzjastycznie przyjęty, że stało się oczywistym, iż nóż KA-BAR Fighting/Utility zachował swoją popularność przez lata. Limitowana produkcja była tak szybko wykupiona przez żołnierzy Piechoty Morskiej, entuzjastów oraz kolekcjonerów noży, że KA-BAR zdecydował, aby przywrócić go do regularnej produkcji w jego standardowej formie z niewielkimi zmianami. Nóż KA-BAR Fighting/Utility został ponownie wprowadzony do sprzedaży.

Dziś, oryginalny nóż USMC Fighting/Utility pozostaje pierwszym wyborem wielu żołnierzy Piechoty Morskiej, którzy decydują się używać go jako osobistego wyposażenia podczas służby. Jest on również ulubieńcem entuzjastów przygód, surwiwalu, sportowców oraz oczywiście kolekcjonerów noży, którzy wiedzą, że ten nóż - ta "Amerykańska Legenda" - zasługuje na miejsce w ich kolekcji.

KA-BAR, Kalendarium

około roku 1800
Przemysł nożowniczy w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się w Nowej Anglii gdy grupa producentów noży ze sławnej angielskiej Sheffield Cutlery Industry połączyła się w małych fabrykach.
29 kwietnia 1897
Zrzeszona z the Secretary of the Commonwealth of Pensylvania, grupa 38 ludzi zgłosiła się aby uformować spółkę, której zadaniem było produkować i sprzedawać sztućce. Utworzenie tej spółki, znanej jako Tidioute Cutlery Company, uważa się teraz za początek historii KA-BAR.
1898
Pierwsze sztućce zostały wyprodukowane i sprzedane przez Tidioute Cutlery Company.
1902
Pan Wallace R. Brown kupuje aktywa Tidioute Cutlery Company i zgłasza sie do Gubernatora Pensylwanii aby stworzyć przedsiębiorstwo, znane jako Union Razor Company, na celu którego będzie produkcja oraz sprzedaż Sztućcy.
1909
Następuje kolejna zmiana nazwy na z Union Razor Company na Union Cutlery Company.
Grudzień 1911
Przedsiębiorstwo Union Cutlery Company zostaje zarejestrowane w Olean, Nowy Jork, tworząc dwie spółki. Jedna w Tidioute, Pensylwania oraz druga zapoczątkowana przez Wallace´a Brown´a w Olean, Nowy Jork. W czasie gdy oddział w Olean zaczyna dobrze prosperować, fabryka w Tidioute zostaje zamknięta.
lata 1920
Okres przejściowy mieszanych oznakowań, które upiększały ostrza oraz rękojeści starszych noży Union Razor oraz nowszych modeli Union Cutlery. Podczas tego okresu znaki towarowe jak OLCUT, KEENWELL oraz sławny teraz KABAR zostają zaadoptowane.
Około roku 1942
Krótko po rozpoczęciu II Wojny Światowej Union Cutlery Company staruje w konkursie na nowy noż bojowy przeznaczony dla żołnierzy Korpusu USMC.
1942
Pomimo iż zaprezentowany oryginalny projekt nie spełniał wszystkich oczekiwań, Marine Corps akceptuje przerobiony projekt noża i rozpoczyna używanie go jako standardowy nóż do walki.
1952
Z powodu swojej roli podczas Wojny, nazwa Ka-Bar osiągnęła tak wysoki poziom sławy, ze Danforth Brown oraz dyrektorzy firmy decydują aby zmienić nazwę korporacji na Ka-Bar Cutlery, Inc., porzucając nazwę Union Cutlery na zawsze.
około 1960
Rodzina Brown´ów sprzedaje firmę Ka-Bar, która następnie przechodzi szereg zmian własnościowych. W 1966 r. zostaje sprzedana Cole National Corporation w Cleveland, Ohio.
Maj 1996
Linia produkcyjna oraz aktywa zostaja sprzedane Alcas Corporation z Olean, Nowy Jork.
1997
KA-BAR Knives, Inc. gwaltownie podnosi dystrybucje swoich produktów w kraju ze wsparciem pieciu przedstawicieli, których zasięg rozciaga sie na cale Stany Zjednoczone.
1998
KA-BAR świętuje swój setny rok dzialalnosci.
2003
KA-BAR przenosi sie do aktualnej lokalizacji: 200 Homer Street, Olean, Nowy Jork.
2005
KA-BAR w Polsce.
pixel